- 28 Nov 2023
- 3 minut ke čtení
Co je bid/ask spread?
- Aktualizováno dne 28 Nov 2023
- 3 minut ke čtení
Všechny finanční instrumenty jsou kotovány se dvěma různými cenami, cenou nabídky a cenou poptávky. Cena nabídky (ask) je cena, za kterou je někdo ochoten prodat. Jste-li kupující, platíte cenu nabídky. Cena poptávky (bid) je naopak cena, za kterou je někdo ochoten koupit, pokud prodáváte.
Dlouhá pozice (long) vs. short selling
Dlouhá pozice (long)
Když vstoupíte do dlouhé pozice (kupujete), cena, za kterou bude váš obchod proveden, bude cena nabídky (ta vyšší ze dvou dostupných cen). Cena, za kterou budete moci z obchodu vystoupit je cena poptávky. Obchod tedy vždy začíná v "červených číslech" kvůli rozpětí mezi cenou nabídky a poptávky které se označuje jako bid/ask spread. Jakmile se cena poptávky (bid) dostane na stejnou úroveň jako byla cena nabídky (ask) v okamžiku nákupu, váš obchod bude na bodu zvratu (break-even). Pro jednoduchost nejsou v příkladu zohledněné komise.
Short selling
Když vstoupíte do short pozice (prodáváte), cena, za kterou bude váš obchod proveden, bude cena poptávky (ta nižší ze dvou dostupných cen). Cena, za kterou budete moci z obchodu vystoupit je cena nabídky. Obchod tedy vždy začíná se ztrátou kvůli rozpětí mezi cenou nabídky a poptávky. Jakmile se cena nabídky dostane na stejnou úroveň jako byla cena poptávky v okamžiku prodeje, váš obchod bude na bodu zvratu. Pro jednoduchost nejsou v příkladu zohledněné komise.
Ve zkratce, obchodování buď s dlouhou nebo krátkou pozicí zahrnuje platbu bid-ask spreadu ( rozpětí mezi cenou nabídky a poptávky). Při nákupu (vstup do dlouhé pozice nebo uzavření krátke pozice) bude obchod vždy proveden za vyšší cenu (nabídku, ask). Při prodeji (uzavření dlouhé pozice nebo vstup do krátke pozice) bude provedení vždy za nižší ze dvou cen (poptávku, bid).
Co je bid/ask spread?
Bid-ask spread (rozpětí mezi cenou nabídky a poptávky) je rozdíl mezi cenou, za kterou je někdo ochoten prodat (nabídka, ask) a cenou, za kterou je někdo ochoten koupit (poptávka, bid).
Rozpětí je klíčovým ukazatelem likvidity instrumentu. Obecně platí, že čím menší je rozpětí, tím lepší je likvidita.
Všimněte si, že rozpětí není konstantní a mění se podle tržních podmínek (volatilita a likvidita).
Není neobvyklé vidět výrazné rozšíření rozpětí před nebo během vydání zpráv s vysokým dopadem nebo důležitých oznámení, jako jsou rozhodnutí měnové politiky centrální banky, relevantní makroekonomická data atd.
Bid/Ask v MetaTraderu
Ve výchozím nastavení MetaTrader zobrazuje cenu poptávky (bid) příslušného instrumentu.
Proto není neobvyklé, že se můžete ocitnout v situaci, kdy byl váš příkaz proveden za cenu, které se trh zdánlivě nedotkl (podle historické ceny poptávky v grafu).
Představte si například, že jste short na EURUSD a nastavili jste Stop Loss na 1.17220.
Hned po zprávě s vysokým dopadem se rozpětí rozšíří a cena stoupne směrem k vaší úrovni stop loss, kde rozpětí dosáhne maxima 1.17184 / 1.17223 (3.9 pipů).
Váš Stop Loss bude proveden, když se cena nabídky (ask) dotkne 1.17220.
V tomto případě však cena poptávky (bid) nikdy nedosáhne 1.17220 a můžete být překvapeni, že byl příkaz SL spuštěn, protože v grafu nevidíte cenu nabídky. To se děje proto, že příkazy Stop Loss jsou aktivovány cenou nabídky. Viz článek "Zobrazit cenu nabídky na grafech MT4/MT5" article.
Nastavení MetaTraderu pro zobrazení ceny nabídky
- V menu "Grafy / Vlastnosti / Ukázat" zaškrtněte možnost "Zobrazit cenovou úroveň nabídky"
- Ve stejném menu, záložka "Barvy", si můžete vybrat barvu ceny ASK:
- Výsledkem bude, že v grafu uvidíte lnii zobrazující cenu "ASK":
Top of Book
Likvidita trhu není nekonečná. Kniha objednávek (order book) poskytovatelů likvidity je založena jak na ceně, tak na objemu.
Ceny, které můžete vidět v MetaTraderu, jsou to, co se běžně nazývá "Top of Book" (vrchol knihy objednávek) tedy nejlepší dostupná cena pro daný objem.
Když odešlete tržní příkaz a objem k provedení je vyšší než dostupný objem v "Top of Book", zbytek objemu bude realizován za horší cenu než je zobrazená v "Top of Book".
Představte si například, že chcete zadat tržní nákupní příkaz na EURUSD pro objem 13 milionů (130 lotů).
Podle obrázku nakoupíte 5,0 milionu za 1.17718, 5,5 milionu za 1.17719 a 2,5 milionu za 1.17720,. Slippage (posun) obchodu ve srovnání s nejlepší dostupnou cenou bude 0,2 pipu. Skutečný posun bude vážený průměr:
- 5 milionů bez slippage nad 13 millionů (38.46% z celkového objemu).
- 5.5 milionů se slippage 0,1 pipu nad 13 milionů (42.30% z celkového objemu).
- 2.5 milionů se slippage 0.2 pipu nad 14 milionů (19.23% z celkového objemu).
(42,30% x 0,1) + (19,23%x0,2)=0,08 průměrný slippage na příkazu.
Fixní a variabilní spread
Darwinex Zero nabízí svým obchodníkům cenu / likviditu, kterou získává od svých poskytovatelů likvidity. Proto jsou spready nabízené v Darwinex Zero vždy variabilní, odrážející podmínky na trhu.
Přestože jsou CFD velmi likvidní, v konkrétních okamžicích během vydání zpráv s vysokým dopadem je likvidita výrazně snížena, což vede k výraznému rozšíření spreadu.